Опубліковувач

Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie krośnieńskim (I)

Logo PO WER
Powiatowy Urząd Pracy w Krośnie realiozwał w 2015 r. projekt Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie krośnieńskim (I).
Projekt realizowany  był w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa I Osoby młode na rynku pracy, Działanie 1.1 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy, Poddziałanie 1.1.2 Wsparcie udzielone z Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych.
 

Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków specjalnej linii budżetowej Inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych.

Celem głównym projektu było zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych do 29 roku życia pozostających bez pracy, w tym w szczególności osób, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET).

Całkowita wartość projektu wyniosła 3 294 032,79 złotych.

Projektem objęto 601 osób w następujących zadaniach:
- staże – 346 osób – wartość zadania 1 684 603,37 złotych,
- jednorazowe środki na podjecie działalności gospodarczej – 50 osób – wartość zadania 900 000 złotych,
- prace interwencyjne – 15 osób – wartość zadania 70 561,96 złotych
- szkolenia dla bezrobotnych – 150 osób – wartość zadania 358 867,46 złotych,
- bon na zasiedlenie – 40 osób – wartość zadania 280 000 złotych.

Kryteria dostępu do udziału w projekcie:

1. Uczestnikami projektu były osoby młode w wieku 18-29 lat bez pracy, zarejestrowane w PUP jako bezrobotne (dla których został ustalony I lub II profilu pomocy), które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu - tzw. młodzież NEET.

Definicja NEET (na podstawie PO WER)

Osoba młoda w wieku 15-29 lat, która spełnia łącznie trzy warunki, czyli nie pracuje (tj. jest bezrobotna lub bierna zawodowo), nie kształci się (tj. nie uczestniczy w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym) ani nie szkoli (tj. nie uczestniczy w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy; w procesie oceny czy dana osoba się nie szkoli, a co za tym idzie kwalifikuje się do kategorii NEET, należy zweryfikować czy brała ona udział w tego typu formie aktywizacji, finansowanej ze środków publicznych, w okresie ostatnich 4 tygodni).

2.Projekt zakładał osiągnięcie następujących wskaźników efektywności zatrudnieniowej:

a) ogólny wskaźnik efektywności zatrudnieniowej dla uczestników nie kwalifikujących się do żadnej z poniżej wymienionych grup docelowych – na poziomie co najmniej 43%,

b) dla osób niepełnosprawnych – wskaźnik efektywności zatrudnieniowej na poziomie co najmniej 17%,

c) dla osób długotrwale bezrobotnych – wskaźnik efektywności zatrudnieniowej na poziomie co najmniej 35%,

d) dla osób o niskich kwalifikacjach – wskaźnik efektywności zatrudnieniowej na poziomie co najmniej 36%.

4. Projekt skierowany był do osób niepełnosprawnych - w proporcji co najmniej takiej samej, jak proporcja osób niepełnosprawnych w wieku 18-29 lat kwalifikujących się do objęcia wsparciem w ramach projektu (należących do I lub II profilu pomocy) i zarejestrowanych w rejestrze danego PUP w stosunku do ogólnej liczby zarejestrowanych osób bezrobotnych w wieku 18-29 lat (wg stanu na 30.11.2014 r.).

5. Projekt skierowany był do osób długotrwale bezrobotnych - w proporcji co najmniej takiej samej, jak proporcja osób długotrwale bezrobotnych w wieku 18-29 lat kwalifikujących się do objęcia wsparciem w ramach projektu (należących do I lub II profilu pomocy) i zarejestrowanych w rejestrze danego PUP w stosunku do ogólnej liczby zarejestrowanych osób bezrobotnych w wieku 18-29 lat (wg stanu na 30.11.2014 r.).

Projektem objęto:
- 255 osób długotrwale bezrobotnych,
- 13 osób bezrobotnych niepełnosprawnych,
- 363 osoby o bezrobotne o niskich kwalifikacjach.


Informacje o publikacji dokumentu