Projekt realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa I Osoby młode na rynku pracy, Działanie 1.1 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy, Poddziałanie 1.1.2 Wsparcie udzielone z Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków specjalnej linii budżetowej Inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych.
Celem głównym projektu było zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych do 29 roku życia pozostających bez pracy, w tym w szczególności osób, które nie uczestniczą
w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET).
Zakładano pierwotnie, iż projekt realizowany będzie do końca roku 2016, a także zakładano że projektem objętych zostanie 495 osób. Jednak w trakcie realizacji projektu wydłużono okres jego realizacji do 30 czerwca 2017 r. oraz zwiększono wartości projektu o 600 tysięcy złotych. Ponadto w wyniku wprowadzonych zmian zwiększono liczbę osób objętych projektem do 505.
Projektem objęto 505 osób w następujących działaniach:
- Staże 320 osób,
- Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej 35 osób,
- Bon na zasiedlenie 50 osób,
- Szkolenia zawodowe 100 osób.
- 193 osoby długotrwale bezrobotne,
- 17 osób bezrobotnych niepełnosprawnych,
- 266 osób bezrobotnych o niskich kwalifikacjach.
Kryteria dostępu do udziału w projekcie:
1. Uczestnikami projektu były osoby młode w wieku 18-29 lat bez pracy, zarejestrowane w PUP jako bezrobotne (dla których został ustalony I lub II profilu pomocy), które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu - tzw. młodzież NEET.
2. Projekt skierowany był do osób niepełnosprawnych - w proporcji co najmniej takiej samej, jak proporcja osób niepełnosprawnych w wieku 18-29 lat kwalifikujących się do objęcia wsparciem w ramach projektu (należących do I lub II profilu pomocy) i zarejestrowanych w rejestrze danego PUP w stosunku do ogólnej liczby zarejestrowanych osób bezrobotnych w wieku 18-29 lat (wg stanu na 30.11.2015 r.).
3. Projekt skierowany był do osób długotrwale bezrobotnych - w proporcji co najmniej takiej samej, jak proporcja osób długotrwale bezrobotnych w wieku 18-29 lat kwalifikujących się do objęcia wsparciem w ramach projektu (należących do I lub II profilu pomocy) i zarejestrowanych w rejestrze danego PUP w stosunku do ogólnej liczby zarejestrowanych osób bezrobotnych w wieku 18-29 lat (wg stanu na 30.11.2015 r.).
4. Projekt zakładał:
a. minimalny poziom kryterium efektywności zatrudnieniowej w przypadku uczestników nie kwalifikujących się do grupy osób z niepełnosprawnościami, osób długotrwale bezrobotnych oraz osób o niskich kwalifikacjach, na poziomie co najmniej 43%;
b. minimalny poziom kryterium efektywności zatrudnieniowej w przypadku osób
z niepełnosprawnościami na poziomie co najmniej 17 %;
c. minimalny poziom kryterium efektywności zatrudnieniowej w przypadku osób długotrwale bezrobotnych na poziomie co najmniej 35%;
d. minimalny poziom kryterium efektywności zatrudnieniowej w przypadku osób
o niskich kwalifikacjach na poziomie co najmniej 48%;
5. Projekt zapewniał wsparcie indywidualnej i kompleksowej aktywizacji zawodowo-edukacyjnej osób młodych w wieku 18-29 lat i opierać się będzie na co najmniej czterech elementach indywidualnej i kompleksowej pomocy ze wskazanych form wsparcia w POWER (w tym obligatoryjnie z identyfikacji potrzeb oraz pośrednictwa pracy lub poradnictwa zawodowego).
6. W ramach projektu osoby bezrobotne uzyskały wsparcie w postaci zapewnienia wysokiej jakości oferty zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu zostanie udzielone w ciągu czterech miesięcy od przystąpienia danej osoby do projektu (w przypadku osób do 25 roku życia termin liczony od dnia rejestracji w urzędzie pracy, w przypadku osób powyżej 25 roku życia termin liczony od dnia przystąpienia do projektu).